Så mange sunne måltider klarte jeg å lage for 500 kr.
- Nutritionbybirgitte
- 1. juni
- 2 min lesing
Jeg vet det er mange som synes det er dyrt å handle mat om dagen, og derfor tenkte jeg å se hvor mange sunne måltider jeg klarte å lage for 500 kr.

Matvarene er kjøpt på Kiwi (ingen reklame), og av dette klarte jeg å lage:
Hjemmelaget brød med diverse pålegg + frukt/grønnsaker.
3 hjemmelagde brød med pålegg som:
Gulost
Hjemmelaget jordbærsyltetøy
Kokt egg (kun 2)
+ 2 tomater, 1,2 kg gulrøtter og 1 eple som grønt tilbehør.
Oppskrift på brød:
300 g hvetemel
300 g havremel (kjørte havregryn i en blender)
0,5 dl vann
1/2 pakke gjær
1 ss sukker (eller honning)
1 ts salt
Slik gjør du:
Miks de tørre ingrediensene.
Bland sammen vann og gjær.
Miks alt sammen.
La deigen heve i 1 time.
Legg deigen i en brødform med bakepapir.
La heve i 30 min. til.
Sett ovnen på 260 grader, sett inn brødet når ovnen er varm nok. Sett så temperaturen ned til 200 grader.
Stek brødet i ca. 55 minutter.


Bønnegryte
4 gode porsjoner bønnegryte med 1 kokt egg per porsjon. Her kan man også bruke det hjemmelagde brødet ved siden av.

Pizza
1 stor pizza med grov bunn, hjemmelaget tomatsaus, kokt skinke, sopp, gulost og lettrømme som dressing.

Proteinrik havregrøt
Ca. 6 porsjoner havregrøt med cottage cheese og melk- som gjør den mer mettende og proteinrik. Basert på tilgjengelige varer blir det 50 g havregryn per porsjon, 160 g melk og ca. 60 g cottage cheese.
4 av porsjonene ble toppet med ½ banan, jordbærsyltetøy og 25 g nøtter
2 av porsjonene ble toppet med ½ eple stekt i honning og kanel, og 25 g nøtter.


Her har jeg kuttet opp 1/2 eple og stekt i en panne med 1 ss honning og litt kanel. Du kan bruke sukker også.
Handleliste:
400 g cottage cheese, Tine: 33,50 kr
1 l lettmelk, 1,2 % økologisk: Røros, 20,90 kr
480 g gulost, Synnøve: 65,90 kr
6 økologiske egg, Prior: 27,90 kr
1 boks Drømmelett, Q-meieriene: 18,90 kr
180 g smårettskinke, Folkets: 37,30 kr
1,2 kg lettkokte havregryn, Urkraft: 21,90 kr
1 kg hvetemel, Regal: 15,40 kr
2 stk. Fersk gjær, Idun: 10,40 kr
160 g nøtter, Naturmiks, Den Lille Nøttefabrikken: 57,90 kr
250 g champignon, First Price: 17,40 kr
2 epler, Golden Delicious: 11,73 kr
2 store bananer: 15,90 kr
400 g fryste jordbær, First Price: 23,90 kr
1,2 kg gulrøtter, First Price: 24,90 kr
1 rød paprika: 12,72 kr
2 gule løk: 5,50 kr
2 tomater: 10,32 kr
2 bokser Passata (finmoste tomater), Eldorado: 32,80 kr
1 boks maiskorn, Eldorado (380 g): 11,90 kr
1 boks tomatbønner, First Price: 8,20 kr
1 boks kidneybønner, First Price: 9,90 kg
1 boks kikerter, First Price: 11,4 kr
= 506,57 kr
Basismatvarer:
Salt
Pepper
Oregano
Basilikum
Kanel
Sukker/honning
Bordsmør
Smør til steking
Olje til steking
Basismatvarene er ikke tatt med i budsjettet da dette er matvarer man gjerne har over lengre tid.
Håper du fant dette inspirerende😊
Klem Birgitte
Comments